Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, obniżenie śladu węglowego i realizacja kluczowych inwestycji o wartości ponad 1 mld zł – to najważniejsze wyzwania dla PERN w 2022 roku. PERN zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Polsce, pozostaje jej strategiczną spółką, która tylko w 2021 roku odprowadziła do budżetu państwa i lokalnych samorządów kwotę 470 mln zł.
PERN daje napęd polskiej gospodarce
W niestabilnych, czasem kryzysowych okolicznościach transformacji całego sektora energetycznego w Europie i także w Polsce, utrzymanie w dobrej kondycji systemu zaopatrującego polską gospodarkę w ropę naftową, a końcowych odbiorców w niezbędne paliwa jest kluczowe. PERN spełnia niezbędną rolę stabilizacyjną w trudnym procesie zmian przewidzianych w polskiej Polityce Energetycznej do roku 2040 – podkreślił Piotr Naimski, Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Piotr Naimski, Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
Energia ze słońca obniży koszty tłoczeń
Docelowo zamierzamy produkować 10% energii elektrycznej, którą wykorzystujemy do tłoczeń surowca i paliw właśnie z fotowoltaiki, co obniży nasz bilans śladu węglowego o 6% – podkreślił Igor Wasilewski, prezes PERN.

Igor Wasilewski, prezes PERN
Ochrona środowiska w centrum uwagi
Chcemy tak prowadzić biznes aby stał się bardziej ekologiczny. Zmieniamy nasze nawyki, a z nimi także naszą firmę. To zaczyna się od zmniejszenia zużycia wody, papieru, ograniczenia wykorzystania plastiku i energii elektrycznej i większe wykorzystanie narzędzi cyfrowych. Nie unikniemy zmian na rynku, by im sprostać rozwijamy kompetencje pracowników. To ludzie dokonują zmian wprowadzając bardziej ekologiczne technologie. Transformacja rozpoczyna się od nich. Dlatego konsekwentnie zarządzamy tą zmianą i pracujemy nad stworzeniem nowej kultury organizacyjnej – podkreślił Igor Wasilewski.