Rurociąg paliwowy z Boronowa do Trzebini, nowe zbiorniki produktowe o pojemności 256 tys. mᶟ, z których Klienci PERN skorzystają już jesienią i rozbudowa zdolności do przyjmowania paliw z morza – to tylko niektóre kluczowe projekty, znajdujące się w agendzie firmy na 2023 rok. Na inwestycje i remonty w Nowym Roku spółka przeznaczy blisko 0,7 mld zł. Cel? Jeszcze większe wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski w obszarze ropy naftowej i paliw. Jest to kluczowe w związku z postępującą zmianą architektury dostaw ropy naftowej do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie.
Megainwestycje – klucz do bezpieczeństwa
Inwestycje w kolej
PERN jest dziś jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego Polski w zakresie ropy naftowej i paliw. Naszym podstawowym zadaniem jest zapewnienie płynnego funkcjonowania naszej gospodarce. Stąd inwestycje w infrastrukturę niezbędną do zapewnienia stabilności dostaw ropy naftowej – podkreślił Paweł Stańczyk, prezes PERN. Jesteśmy w historycznym momencie, bo rynek energetyczny wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze w ubiegłym roku. Dołożymy jednak wszelkich starań by wywiązać się ze strategicznych obowiązków spoczywających na spółce – dodał Paweł Stańczyk.

Paweł Stańczyk, prezes PERN
Naftoport: elastyczne i stabilne dostawy surowca
Analiza nowych projektów
Ekologiczny PERN inwestuje w OZE
Obecnie rachunki za prąd stanowią duży procent naszych kosztów firmowych. Wobec rosnących cen energii, inwestycje w odnawialne źródła energii mogą przyczynić się do zmniejszenia tych kosztów. Inwestowanie w czystą energię, pochodzącą z odnawialnych źródeł, przynosi więc nie tylko korzyści finansowe, ale i pozwala na zadbanie o stan środowiska naturalnego – zaznaczył Prezes PERN.